Güneş Paneli Fiyatları ve Enerji Üretimi 2022

Güneş Paneli Fiyatları ve Enerji Üretimi

 
Bu başlığımızda size "Elektrik olan evler" için hangi tip güneş enerjisi kullanılmalı ve nelere dikkat edilmeli onu anlatacağız. Güneş Paneli fiyatları ve Enerji üretimi 2022 yılı fatura düşürme ve azaltma yöntemleri hangileri onlardan bahsedeceğiz.

Elektriği olan ev olarak nitelendirmemizin sebebi, şebeke elektriği olan yerlerde aküsüz sistemler kullanılarak sistemin kendini hızlıca amorti etmesi sağlanır. Akü fiyatları yüksek ve ömürleri az olduğu için kendini amorti etmemektedir. Bunu kısa bir matematik hesabına dökelim. 100 amper 12v bir akü ortalama 1 kw depolar. 1 kw gücün şebeke karşılığı ise ortalama 2 TL dir. Her gün kullanılan bir akünün ömrü de ortalama 4 yıldır. Bu şartlar altında 1 adet akümüz 4 yılda bizi 2900 TL gibi bir faturada kurtarır. ortalama 100 amper akü fiyatımız 2700 TL civarındadır ve bu aküyü dolduracak panel 2500 TL civrındadır. Kısaca 2900 TL tasarruf etmek için 5200 TL harcamak pek mantıklı değil. Bu sebeple size aküsüz sistemleri anlatacağız.

Aküsüz sistemler sizinde aklınıza geldiği gibi gece enerji üretmez ve depolayamazlar. bu sebeple akşam ve gece saatlerinde şebeke elektriği kullanmaya devam edeceksiniz. Bu sistemlerden en mükemmel şekilde faydalanmak için olabilecek tüm kullanımlarımızı gündüze kaydırmalıyız. elektrik tüketen tüm cihazları gündüz kullanarak güneş enerjisinden faydalanabiliriz.

Burada örnek 4.8 kw lık sistemi inceleyelim. Bu sistemde saatte max 4.8 kw üretebiliyoruz. Güneşlenme süresine bağlı olarakta günlük ortalama 25 kw enerji üretebiliriz. Bu da ayda ortalama 700-750 kw enerji anlamına gelir. Bunu faturamızdan kontrol etmeliyiz. Elektrik faturanızda gündüz tüketiminiz aylık 700 kw civarında ise bu sistem tam size göredir. Sistemin fiyatı belli. Faturanızdan birim fiyatı karşılaştırılarak amorti süresi tespit edilir. Ortalama olarak 3-4 yılda sistem kendini amorti edecektir.

Güneş enerjisi sistemlerinde panellerin yıkanması dışında herhangi bir bakım yoktur. Panellerinizin verimini arttırmak için yılda 1 yada 2 defa yıkamanız yeterli olacaktır. Güneş panellerinin ömrü 30 yıl ömrü olmaktadır. Ortalama olarak düşünürsek 3-4 yılda kendini amorti edip 30 yıl ömrü olan sistem mantıklı bir yatırımdır. Görseldeki elektrik faturasında aylık gündüz tüketim değeriniz gözüküyor. Buradaki tüketiminizi 30 a bölerek günlük tüketiminizi bulabilirsiniz. Örneğin Günlük 25 kw gündüz tüketiminiz var. linkini verdiğimiz saatlik 4.8 kw sistem size yetecektir. Biz bir günde 5 saat güneşlenme olduğunu hesaplarız. Bu yaz kış ortalamasıdır. Aşağıdaki link üzerinden hazır paketlerimize bakabilirsiniz.

https://www.solarfirsat.com/sebeke-elektrigim-var-pmk72
                                             Anasayfa | İletişim | Müşteri Hizmetleri

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.