Araba Buzdolabı güneş paneli ile uyumlu çalışır mı ?

Araba Buzdolabı güneş paneli ile uyumlu çalışır mı ?

Araba buzdolabı güneş paneli ile uyumlu çalışabilir. Özellikle birkaç günlük veya daha uzun süreli kamplarda arabayı çalıştırmadan rahatlıkla araba buzdolabını güneş paneli ile çalıştırabilirsiniz.

Satın aldığınız araba buzdolabı üzerindeki kompresör orijinal ise bu özelliklere sahiptir. Ayrıca bir şey yapmanıza gerek yoktur. Normal güneş panelinden çalışan diğer elektrikli ürünler gibi kullanabilirsiniz. Bu kompresörlerde bulunan yol verme ve devreye alma kartı ile akım kademeli olarak devreye alınır. Böylece demeraj akımı oluşmaz.

Ancak bazı firmalar daha ucuz olması için sargıları yeniden sarılmış eski ev tipi kompresör kullanmaktadırlar. Bu tip kompresörler, asenkron motor gibi çalıştığından, ilk kalkış anında çok yüksek akım çekerler. Bu nedenle de güneş paneli üzerinden beslenen akü devresinde hasara sebep olabilirler.

Bu tip sorunlarla karşılaşmamak için markası ve Garanti süresi belli olan ürünleri kullanmanızı tavsiye ederiz.

Orijinal kompresörler 3 fazlı elektrik motoru gibi çalıştığından, üzerinde bulunan elektronik kart yardımıyla, akım kademeli olarak yavaş yavaş artırılır. Böylece demeraj akımı oluşmaz. Demeraj akımı nominal akımın 7-10 katı olduğundan devrelere zarar verebilir. Demeraj akımı oluşmadığından doğal olarak yaratacağı tehlikeler de oluşmaz.

Diğer elektrikli cihazlarda olduğu gibi, Güneş paneli üzerinden Akü’ye bağlantı yapılır. Akünün sağlıklı şarj edilmesi için arada akü şarj kontrol kartı bulunmaktadır. Araba buzdolabı da doğrudan akü’ye bağlanır. Güneş olduğu sürece akü şarj edilir. Geceleri de akü’de biriken enerji kullanılır.

Seçtiğiniz araba buzdolabı üstten kapaklı ise daha randımanlı olarak kullanabilirsiniz. Normal kullanım sırasında içindeki soğukluğu kolay kolay kaybetmeyecektir. Hem kapağı açıldığında, soğuk hava aşağıda olacağından dışarı kaçmayacaktır, hem de yan duvarları kalın olduğu için içindeki soğukluğu uzun süre muhafaza edecektir. Bu nedenle Güneş paneli ile yapılan soğutucu uygulamalarında, üstten kapaklı araba buzdolabı tercih edilmelidir.

Araba buzdolabı Kullanıcısının mahdur olmaması ve Akü’nün tamamen boşalmaması için, Araba buzdolabı üzerinde genellikle Akü Koruma devresi bulunmaktadır.

Bu devre Akü’nün tamamen boşalmasını engeller. Akü’de voltaj belli bir değerin (10,5V gibi) altına düşerse buzdolabını otomatik olarak durdurur ve akünün tamamen boşalmasını engeller. Bu devre aynı zamanda kompresörün de yanmasını engeller. Böylece daha uzun süre araba buzdolabı arızasız çalışabilir.

22.06.2017

                                             Anasayfa | İletişim | Müşteri Hizmetleri

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.